Политика

СДСМ: Ќе се врати евтината струја, а ќе се враќа и ДДВ-то!

„Да не беа блокирани демократските процеси за формирање нова реформска Влада од Ѓорге Иванов и Никола Груевски, овој викенд граѓаните ќе имаа цел ден евтина викенд тарифа на струјата, и во сабота, и денеска, во недела“, се наведува во соопш... Повеќе

Економија

Отворен македонски изложбено-трговски дом во Москва

Со отворањето на Македонскиот изложбено-трговски дом во деловниот центар, сопственост на рускиот агро-кластер „Фуд сити“, во Москва од денеска македонските компании имаат можност за пласман на производите на рускиот пазар. Македонскиот пави... Повеќе

Локално

Градбата на Панорамското тркало времено ќе запре

Панорамското тркало, споменикот на Мајка Тереза, Офицерскиот дом и уште десетина други објекти, времено ќе прекинат да се градат. Шпанските скали, катната гаража кај „Автомакедонија“ и улицата на Кеј, пак, нема да почнат со изградба. Совето... Повеќе

Став

Култура

Чарлс Симиќ добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата

Управниот одбор на поетскиот фестивал „Струшките вечери на поезијата“ одлучи годинешниот „Златен венец“ да му припадне на шеесет и деветгодишниот поет и есеист од САД, роден во Белград, Чарлс Симиќ. „Чарлс Симиќ денес се смета за едно од во... Повеќе

Забава

Алтернативци и рокери на сцената во МКЦ

Хуманитарен концерт ќе се одржи в недела во Младинскиот културен центар со почеток во 20 часот. На сцената ќе настапат „Фолтин“, „Темпера“, диџеј Гоце САФ, диџеј Чваре, Тони Зен, „Милко“, „Мугер Фугер“, „Сетстат“, „Алтер Виво“, „Јаничари“,... Повеќе

Живот и стил

Најголемите заводнички од поранешна Југославија

И југоносталгичарите и оние на кои поранешната држава не им недостасува, ќе се сложат дека убавиците кои ја одбележаа тогашната јавна сцена се незаборавни, и дека со својата појава фрлаа во транс милиони жители од Вардар па до Триглав. Зара... Повеќе

Технологија

2016 ® Сите права се задржани © Актуелно.мк