Ако Хрватска биде прва на СП, аеродромот во Загреб ќе се вика „Лука Модриќ“

Руската телевизија РТ ги избра единаесеттемина кои го сочинуваат идеалниот тим на досегашниот дел од фудбалскиот Мундијал. Место меѓу одбраните најде и Лука Модриќ.

Во составот се и двајца руски репрезентативци, голманот Игор Акинфејев и Александар Головин.

Успешноста во последниот натпревар на хрватската репрезентација тешко е да се опише без да се спомене името на Лука Модриќ. Тој ги влечеше конците на целата репрезентација, онака како што прави и во Реал Мадрид. Хрватска се наметна како сериозен кандидат за освојување на своето прво светско првенство и ако успее, тогаш очекувајте дека аеродромот и некои други јавни институции ќе се именуваат по човекот кој сето тоа го овозможи – по Лука Модриќ“, пишува РТ спорт.