Експлозија во Индија, најмалку 11 мртви

Најмалку 11 лица денеска загинаа во експлозија во магацин за пиротехнички материјали во село во државата Телангана во јужниот дел на Индија, соопшти полицијата во Њу Делхи.

На експлозијата и претходел пожар во магацинот.

Комесарот на полицијата изјави дека телата на жртвите изгореле до непрепознатливост.

Пет лица се потешко повредени и тие се префрлени во болница и задржани на лекување.

Причината за несреќата сеуште не е позната.

Во јануари годинава во сличен пожар во фабрика за петарди во Њу Делхи загинаа 17 работници.