Маж се обидел да го убие Тарант, осомничен за масакрот во Красјтчрч

Непознат маж се заканил дека ќе го убие осомничениот за масовното убиство во Нов Зеланд, 28-годишниот Австралиец, Брентон Тарант, пред да се појави на суд, објави весникот Њу Зеланд хералд.

Напаѓапот бил запрен во обидот да влезе во судот. Тој носел нож и рекол дека сака да го убие Тарант.

Властите соопштија дека добиле копии од т.н. манифест на напаѓачот. Тарант уби 49 луше во наапд во две џамии во градот Крајстчрч и рани уште 20.