Мбапе нема да игра против Нант поради критиките кон соиграчите

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе ќе го пропушти натпреварот од 28. коло во француската Лига 1б против Нант, објави „Ле Паризиен“.

Како што се наведува, тренерот на тимот Томас Тухел, го казнува Мбапе поради критиките упатени кон неговите тимски колеги по неделниот поразот од Лил (1:5).

Тогаш Мбапе изјави дека тимот играл како аматери и немал доволно карактер.

Се забележува дека фудбалерот не е повреден и дека одлуката е чисто дисциплинска.

Натпреварот Нант – ПСЖ се игра вечер од 19 часот.

Евентуална победа за ПСЖ ќе значи заверување на шампионската титула.