Од попладне подгответе се за дожд и снег

Денес попладне, почнувајќи од запад и север облачноста ќе се зголемува и вечерта,преку ноќта, како и во вторник до средината на денот ќе преовладува облачно време соврнежи од дожд.

На планините и на некои повисоки места особено на запад врнежите ќебидат од снег и ќе се формира снежна покривка.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, адневните температури ќе бидат во значително опаѓање.

Од среда времето ќе бидепроменливо облачно со благ пораст натемпературата, а во четврток со услови за слабилокални врнежи.