Арсенал нема да му понуди нов договор на Озил

LinkSense.mk

– Арсенал нема да го обнови договорот со играчот од средниот ред Месут Озил, информира „ЕСПН“.

Според изворот, „топџиите“ сметаат дека платата на 31-годишниот Германец во висиниа од 350 илјади фунти неделно е премногу висока. Се соопштува дека неколку клубови од Германија и Турција покажуваат интерес за Озил, но исто така не се подготвени да ги исполнат барањата на фудбалерот.

Во сезоната 2019/20, Озил настапи на 23 натпревари за Арсенал, има еден гол и три асистенции. Германскиот договор со „топџиите“ важи до крајот на јуни 2021 година.