Борбена мисија на носачот на авиони „Адмирал Кузњецов“ во Сирија

Руската војска во вторникот покрена операција ид широки размери против терористите во две сириски провинции со носачот на авиони „Адмирал Кузњецов“ и фрегатата „Адмирал Глигоровиќ“, кои се дел од руската поморска група во близина на сирискиот брег во источниот Медитеран и учествуваат во воздушните напади.

Цели им се фабрики и магацини за оружје на џихадистите во сириската провинција Хомс и Идлиб.
На носачот изграден во бродоградилиштето во Црно море се наоѓаат речиси 2.500 војници и десетици борбени авиони и хелихоптери.

Сите авиони се потполно опремени со вооружување и се подготвени за борбена мисија, носејќи бомби со голема прецизност од 500 килограми кои експлодираат на метар и половина од целта.