Во Северна Ирска измерени рекордни 31,2 степени Целзиусови

Во Северна Ирска вчера е измерена рекордно висока температура на воздухот.

Во Беливетикок во округот Даун вчера се измерени рекордни 31,2 степени Целзиусови. Претходниот рекорд беше поставен во летото 1976 и во 1983 година, кога беа измерени 30,8 степени.

И во Англија и во Шкотска се измерени рекордно високи температури. Во Линтон-на-Ус во Северен Јоркшир измерени се 30,7 степени, а во Уск во Монмутшир, Велс температурата се искачи до 29 степени.

Во Дру, Дамфрис и Галовеј, Шкотска измерени се 28,2 степени Целзиусови.