Гутереш и Ердоган на средба со Зеленски во Украина

LinkSense.mk

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш треба да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Лавов, град во западна Украина, речиси шест месеци по руската инвазија врз таа држава.

Тројцата лидери ќе разговараат за неодамнешниот договор за извоз на украинско жито, но и за „потребата од политичко решение на конфликтот“, најави портпаролот на ОН Стефан Дужарик. „Не се сомневам дека ќе се допираат нуклеарната централа (Запорожје) и други теми.

Зеленски вчера рече дека Гутереш „веќе пристигнал во Украина. Работиме заедно за да ги постигнеме потребните резултати за Украина“.

Генералниот секретар треба да разговара и со Зеленски на посебна средба. Потоа в петок треба да отпатува за Одеса, едно од трите пристаништа наменети за извоз на жито според постигнатиот договор, по што ќе ја посети Турција, особено Заедничкиот координативен центар (ЦКЦ) кој го надгледува договорот.

Податоците на ОН покажуваат дека од 1 до 15 август 21 превозник на големо добиле одобрение за испловување.

Тие превезле вкупно 563.317 тони земјоделски производи, од кои 451.481 тони пченка.

 

 

МИА