ДРАМА ВО ЛОС АНЏЕЛЕС: Јокиќ ги исфрли Лејкерси

LinkSense.mk

Српската ѕвезда го постигна својот осми трипл-дабл во овогодинешниот плеј-оф, со што го собори рекордот на легендарниот Вилт Чембрлен поставен пред 56 години

 

Денвер Нагетс ги победи Лејкерс со 113:111 во „Крипто“ арената во Лос Анџелес и со вкупни 4:0 во финалето на Западната конференција за првпат во историјата на клубот се пласираше во финалето на НБА.

Фантастичен натпревар одигра Никола Јокиќ, кој оствари трипл-дабл со 30 поени, 13 асистенции и 14 скока.

Леброн Џејмс беше на дофат на двоцифрен број во три категории, а застана на чудесни 40 поени, девет асистенции и десет скока.

Лејкерси подобро го отворија натпреварот.

Во ниту еден момент во првите две четвртини не го загубија водството, а Џејмс беше одличен со 31 поен во првото полувреме, со што тимот од ЛА на полувреме замина со 15 поени предност.

Разликата полека се намалуваше во третата четвртина, во која Денвер целосно успеа да направи пресврт.

Во последната четвртина Денвер ја одржа минималната предност.

Јокиќ упати неверојатен удар на 2:50 минути до крајот, кога со истекот на времето за напад преку Дејвис и речиси на линијата за три поени погоди за 109:104.

Ривс реализираше тројка, а Дејвис со две слободни фрлања обезбеди драма, израмнувајќи на 111:111.Српската и НБА ѕвезда во последниот напад на Денвер се проби до рекетот низ Дејвис и Денис Шродер и го постави, како што се испостави, конечниот резултат.

Четири секунди имаше на семафорот кога Ривс ја поведе топката, му ја додаде на Џејмс и тој тргна кон кошот на Нагетс.

Го удвоија Гордон и Мареј, Џејмс шутираше, но Гордон го блокираше неговиот удар. Немаше време да се обиде повторно бидејќи тоа истече

Со ова Лејкерси беа збришани во финалето на Западната конференција.

Јокиќ го постигна својот осми трипл-дабл во овогодинешниот плеј-оф, соборувајќи го рекордот на легендарниот Вилт Чембрлен од 1967 година.

Финалната серија од сезоната треба да започне на 1 јуни.

Да потсетиме, Мајами Хит води со 3:0 против Бостон Селтикс во финалето на Источната конференција. Последниот натпревар го играат ноќва.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Фото: Исиах Даунинг – УСА Тудеј Спорт)