ЕВРОВИЗИЈА ЗА ИСТОРИЈА: Седма победа на Шведска

LinkSense.mk

Прогнозите и оваа година се остварија – Шведска победи седми, а нејзината претставничка Лорин втор пат на Евровизија, со што шведската пејачка се воведе себеси, а и својата земја во историјата.

Шведска, заедно со Ирска, стана најуспешната евровизиска земја, а Лорин го израмни рекордот на Џони Логан. Сепак, многумина ова би го нарекле пирова победа, затоа што Керие од Финска убедливо ги освои гласовите на европската публика.

Лорин Талхауи е име кое Шведска долго ќе го памети. Пејачката пред 11 години ја воодушеви Европа, на Шведска и ја донесе долгоочекуваната петта победа и ја врати таа земја на врвот на Евровизија.

Оттогаш, Шведска забележа уште една победа (Монс Селмерлев во Виена 2015), неколку добри пласмани, но се чинеше, поради се послабите резултати, особено кај публиката, дека ќе биде тешко да се постигне толку посакуваната седма победа, со која би се изедначиле со Ирска, која тој рекорд го држи речиси три децении.

Меѓутоа, на почетокот на март, Лорин триумфално се врати на шведскиот Мелодифестивален и по победата во Стокхолм беше главен фаворит за победа во Ливерпул.

Очекуваното стана реалностЛорин благодарение на убедливата победа според оценката на жирито и второто место според мислењето на гледачите, триумфираше и засекогаш се запиша со златни букви во евровизиската историја.

Шведска се изедначи со Ирска, седумкратниот евровизиски шампион, која го држи тој рекорд од победата во Осло 1996 година, додека Лорин стана првата жена со две евровизиски победи и само втор изведувач кој тоа го остварил.

Џони Логан е единствениот кој досега двапати победуваше на Евросонг – во 1980 и 1988 година, во, мора да се каже, значително различни околности и во помала конкуренција.

Финска е апсолутен фаворит на публиката

Колку и да беше Лорин убедлива кај членовите на жирито, публиката, според очекувањата, донесе поинаква одлука. Шведска кај публиката се најде на второ место со 243 поени, но далеку поголем број бодови освои финскиот претставник Керие.

Тој, со интересна песна и настап за паметење, освои извонредни 376 поени, што сепак не беше доволно за на крајот на вечерта да го подигне трофејот (му недостасуваа 57 поени). 

Сепак, треба да се спомене дека Керие доби 12 поени од гледачите од 18 земји. Повеќе од него освоија само минатогодишните победници од Украина (28), додека Лорин не беше прва меѓу публиката во ниту една од 37-те земји што гласаа, како ниту во „остатокот од светот“. 

Второто место е најдобриот резултат на Финска од победата на групата Лорди во 2006 година во Атина, а Керие ќе се врати дома како национален херој и, се надеваме, задоволен што него и неговата песна ги засакаа огромен број гледачи ширум Европа.

Третото место на Израел – пријатно изненадување

Бронзениот медал на шеесет и седмото евровизиско издание му припадна на претставникот на Израел, за која многумина не предвидуваа толку висок пласман. Сепак, обложувалниците ја ставаа високо на листата, веднаш зад Шведска и Финска.

Второто место кај жирито и четирите дванаесетки, од кои една дојде од „остатокот од светот“, беа доволни за Ноа да го заземе одличното трето место. Нејзината песна „Еднорог“ (Unicorn) несомнено ќе остане хит, а и кореографијата долго ќе се памети.

Србија, Хрватска и Словенија за првпат се заедно во финалето

Често вакви куриозитети не се забележуваат, но овогодинешниот натпревар ќе остане запаметен и по тоа што, за прв пат по распадот на заедничката држава, претставниците на Србија, Хрватска и Словенија се најдоа во финалето на Евровизија.

Во исто време, за прв пат во финалето се најдоа сите земји од поранешна Југославија кои се натпреваруваа, освен Црна Гора и Македонија кои предвреме се повлекоа.

Меѓутоа, „екс-ју“ блокот не се прослави. Хрватска, која го постигна најдобриот пласман, во Ливерпул го зазеде 13-тото место, исто како и во 2017 година кога последен пат учествуваше во финалето.

Главната причина за тоа е што Лет 3 речиси сите свои поени ги доби од публиката, а на жирито не му се допаднаа толку. Словенечкиот бенд Џокер аут успеа да стигне до 21-то место со 78 бодови, додека српскиот Лук Блек со 30 поени се најде на 24-та позиција.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Фото: ЕПА / ЕФЕ – Адам Ваугхан)