Експлозија во Измир, десет повредени (вознемирувачки фотографии)

Најмалку 10 лица се повредени од силната експлозија што денес во 14 часот се случи пред зградата на обвинителството во турскиот град Измир.

Двајцата напаѓачи настрадале во престрелката со полицијата.

Полицијата трага за третиот осомничен.

Повредените се префрлени во болница и, според болнички извори, се во критична состојба.

izmir

На местото каде што се случи инцидентот се наоѓаат припадници на полицијата и екипи на Итната медицинска помош.

Експлозијата што ја предизвика автомобил-бомба се случи пред влезот „Ц“ кој го користат судии и обвинители.

Ова е последниот во низата терористички напади кои последните месеци ја потресоа Турција.

Одговорноста за нападот ја превзеде Исламска држава.

izmir-eksplozija

vlcsnap-2017-01-05-15h01m38s615.png

izmir-eksplozija-3

izmir-eksplozija-4