Замолчан „Западниот ураган“

Фудбалерите на бразилскиот Шапекоенсе, кои загинаа во стравичната авионска несреќа, само пет дена порано го славеа пласманот во финалето на Копа Судамерикана.

proslava-1

Првиот финален натпревар требаше да го одиграат денес против колумбискиот Атлетико Насонал.

proslava

Пласманот во финалето на ова натпреварување беше историски успех на овој мал клуб, а тренерот тогаш својот говор го завршил со зборовите: „Да умрам денес, ќе умрам среќен!“

Денес загина во авионската несреќа.

Големиот од кон успехот на Шапекоенсе до тогаш симпатичен локален клуб започна во 2010 година, со влегувањето во третиот ранг од натпреварувањето.  Елитата стана јаве во 2014 година, а во истата сезона Шапекоенсе за првпат излезе на меѓународна сцена.  Оваа сезона направија чудо во копа Судамерикана елиминирајќи ги Кијабу, Индепендиенте, Јуниор и Сан Лоренцо.
Големиот од кон успехот на Шапекоенсе до тогаш симпатичен локален клуб започна во 2010 година, со влегувањето во третиот ранг од натпреварувањето.
Елитата стана јаве во 2014 година, а во истата сезона Шапекоенсе за првпат излезе на меѓународна сцена.
Оваа сезона направија чудо во копа Судамерикана елиминирајќи ги Кијабу, Индепендиенте, Јуниор и Сан Лоренцо.