Зеленски: Судбината на Донбас се решава во битката за Северодоњецк

LinkSense.mk

Претседателот на Украина Володимир Зеленски оцени дека судбината на Донбас се решава во битката за Северодоњецк.

Зеленски во видеообраќање рече дека битката за Северодоњецк е една од најтешките во војната со Русија.

„Северодоњецк останува епицентарот на конфликтот во Донбас, нагласи Зеленски.

 

МИА