Инцидент во Лувр: Непознат маж ја намачка „Мона Лиза“ со торта (ВИДЕО)

LinkSense.mk

Во Лувр, маж во инвалидска количка фрлил парче торта на „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи.

Инцидентот се случил во текот на вчерашниот ден, пишува „Марка“. Маж со перика, кој во изложбениот салон пристигнал во инвалидска количка, се обидел да го оштети делото на Леонардо да Винчи. Сликата, за среќа, е заштитена со стакло.

Така, на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа дека заштитното стакло зад кое се наоѓа ремек-делото се претпоставува дека е премачкано со шлаг пена.

Покрај тоа, на некои снимки се гледа како обезбедувањето на музејот го следи сторителот до излезот. Забележано е дека тој смирено излегува од инвалидската количка и оди.

Службата за безбедност веднаш го одвела напаѓачот. Неговиот идентитет и причините за чинот што тој го направил не се соопштуваат.

Помислете на Земјата. Има луѓе кои ја уништуваат Земјата. Размислете за тоа… Сите уметници, помислете на Земјата. Затоа и го направив тоа. Треба да се мисли на планетата“, рекол непознатиот сторител.