Католичките верници вечер го празнуваат Бадник, во пресрет Божик, раѓањето на Исус Христос

LinkSense.mk

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божиќ, раѓањето на Исус Христос.

Света литургија по повод раѓањето Христово – Божиќ вечерва ќе се одржи во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

На светата литургија, како што најавија од неговиот Кабинет, ќе присуствува и вицепремиерот на Република Македонија задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев.

Божик утре го слават и Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар.

Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Руската, Српската и Македонската православна црква, Ерусалимската патријаршија, како и дел од монасите на Света Гора, Божиќ ќе го одбележат на 7 јануари.