Кишида: Абе е во „сериозна состојба

LinkSense.mk

Премиерот на Јапонија Фумио Кишида го осуди нападот врз поранешниот претседател на владата Шинѕо Абе.

Кишида наведе дека Абе е во „сериозна состојба“ откако денеска беше застрелан на предизборен митинг во градот Нара.

„Мотивот за нападот сè уште не е познат, рече Кишида.

По атентатот нападот врз Абе веднаш е уапсен 41-годишниот Тацуја Јамагами од Нара. Напаѓачот е поранешен припадник на јапонската морнарица.

Според неофицијални информации, атентатот е извршен со рачно изработен пиштол.

Врз Абе беа истрелани два куршума, а вториот куршум го погодил во грб. Тој бил префрлен во болница, но не покажувал знаци на живот.

Абе е јапонски премиер со најдолг стаж. Тој беше премиер една година во 2006 година, а потоа од декември 2012 до септември 2020 година, кога се повлече од функцијата поради здравствени проблеми. Абе беше наследен од неговиот партиски сојузник Јошиде Суга, а подоцна од Кишида.