Лајпциг не го дава првото место во Бундес лигата

Фудбалерите на Лајпциг ја победија на свој терен екипата на Шалке со 2:1, во натпреварот од 13 коло од Бундес лигата и се вратија на првото место на табелата.

Лајпциг поведе во втората минута со голот на Тим Вернер од пенал.

Судијата досуди удар од белата точка и му даде жолт картон на голманот на Шалке, Ралф Ферман, за неговиот старт над Вернер.

lajpcig-111

Фудбалерите на Шалке реагираа поради ваквата одлука на судијата кој, иако на видее снимката се гледа дека никој не го допрел Вернер, не ја смени одлуката.

lajpcig-salke-2

Шалке го изедначи резултатот во 31 минута со голот на Сеад Колашинац, кој во 47 минута го постави конечниот резултат со автогол, после изведениот слободен удар од Емил Форсберг.

salke

Лајпциг заедно со Хофенхајм се двете досега непоразени екипи во првата лига на Германија.

Лајпциг има 10 победи во првенството, ова му беше осма една по друга, и е прв на табелата со 33 бодови, три повеќе од шампионот Баерн од Минхен.

Шалке го прекина низот од 12 средби без пораз во сите натпреварувања и го завзема осмото место на табелата со 17 бодови.