Маск тврди дека Русите му се закануваат

LinkSense.mk

Милијардерот Илон Маск објави порака на Твитер дека Русите му се закануваат затоа што со своите сателити Старлинк овозможил комуникација во Украина.

Ако умрам под мистериозни околности, ми беше убаво што ве познавам“, напиша Маск.

Синоќа Маск на Твитер објави изјава на Дмитриј Рогозин, шеф на руската вселенска агенција Роскосмос, во која го обвини Маск дека е вклучен во „снабдување на фашистичките сили во Украина со воена комуникациска опрема“. Рогозин изјавата за Маск ја објави на Телеграм.

Во својата изјава, Рогозин ги нарече Азов и украинските војници „милитантни нацисти“.

И за ова, Илон, ќе бидеш сметан за одговорен.

Рогозин во пораката наведува дека испораката на опремата „Старлинк“ ја доставил Пентагон.

И за ова, Илон, ќе бидеш виновен без разлика колку ќе се правиш глупав“, напиша Рогозин на Телеграм.

Објавата на Маск беше коментирана од многу корисници на Твитер, меѓу кои и од неговата мајка, Маја Маск.

Тоа не е смешно“, коментирала мајката на Маск со неколку лути емотикони.