Напад во Ерусалим, убиени две лица

Две лица се убиени, а најмалку шест се повредени во денешниот вооружен инцидент во Ерусалим.

Инцидентот се случи во близина на седиштето на израелската полиција.

Напаѓачот, идентификуван како 39-годишен Палестинец од источен Ерусалим, според информациите, почнал да пука од својот автомобил во толпа луѓе што чекале трамвај.

Веднаш потоа тој избегал. Убиен е во престрелка со полицијата на околу еден километар од местото на настанот.

Во нападот се убиени една шеесетгодишна жена и полициски службеник, а ранети се шест лица кои се пренесени в болница и задржани на лекување.

Полицијата го квалификуваше денешниот инцидент како терористички напад и отвори истрага.

Исламистичкото движење Хамас го поддржа нападот нарекувајќи го „природен одговор на окупаторските злосторства“, мислејќи притоа на израелската окупација на палестинските територии.