Напаѓачот од Париз е чеченски џихадист?

LinkSense.mk

Француските власти го идентификуваа напаѓачот што завчера во центарот на Париз со нож уби едно лица, а рани уште четири други. Станува збор за лице родено во Чеченија во 1997 година, пренесуваат француските медиуми.

Напаѓачот, кој во текот на нападот беше убиен од француската полиција, имал француско државјанство. Во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Париз, кој ја потресе француската јавност, полицијата ги привела родителите на младиот џихадист.

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за нападот во француската престолнина. Новинска агенција, блиска до ИД, објави дека осомничениот напаѓач од Париз е „еден од нивните војници“. Очевидци на инцидентот изјавиле дека при нападот џихадистот извикувал „Бог е голем“.