НБА ги избра идеалните петорки

LinkSense.mk

Најсилната кошаркарска лига на светот – НБА ги објави идеалните петорки за сезоната 2022/23.

Во најдобрата петорка се најдоа: Шеј Гилгес-Александер (Оклахома), Лука Дончиќ (Далас), Џејсон Тејтум (Бостон), Јанис Адетокунбо (Милвоки) и Џоел Ембид (Филаделфија).

Втора петорка: Стеф Кари (Голден Стејт), Донован Мичел (Кливленд), Џими Батлер (Мајами), Џејлен Браун (Бостон) и Никола Јокиќ (Денвер).

Трета петорка: Домантас Сабонис (Сакраменто), Џулиус Рендл (Њујорк), Леброн Џејмс (Лејкерс), Демијан Лилард (Портланд) и Де’Арон Фокс (Сакраменто).

 

Фото: ЕПА