Нова британска воена помош за Украина

LinkSense.mk

Британија ќе и испорача на Украина ракетни системи кои можат да погодат цели оддалечени до 80 километри, беше соопштено денеска, потег координиран со САД како одговор на руската инвазија.

Министерот за одбрана Бен Валас, објаснувајќи го подарокот во форма на системи за повеќекратно лансирање М-270, рече дека британската поддршка за Украина ќе се промени во согласност со развојот на руската тактика.

Овие многу способни повеќе ракетни системи ќе им овозможат на нашите украински пријатели подобро да се заштитат од бруталната употреба на артилерија со долг дострел, која силите на рускиот претседател Владимир Путин неселективно ја користеа за уништување на градовите, наведува Валас во соопштението.

Американскиот претседател Џо Бајден минатата недела изјави дека Вашингтон ќе и достави на Украина артилериски ракетни системи М-142 или „ХИМАРС“, откако доби гаранции од Киев дека тие нема да се користат за гаѓање на цели на руска територија.

Путин истакна дека испораките на оружје не се „ништо ново“, но предупреди дека ќе има одговор доколку САД испорачаат муниција со поголем дострел за системите „ХИМАРС“.

Американското Министерство за одбрана соопшти дека и доставува на Украина четири наведувани ракетни системи „ХИМАРС М-142“, за кои велат дека имаат дострел поголем од 64 километри.

Велика Британија информираше дека украинските војници ќе бидат обучени да ги користат новите системи во Британија, откако претходно објави дека ќе го обучи украинскиот персонал за користење оклопни возила.