Нови 457 позитивни случаи на КОВИД, оздравени 447 пациенти и девет починати

LinkSense.mk

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.730 тестови, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19.

Во: Скопје – 246, Велес – 25, Битола – 24, Прилеп – 22, Тетово, Кавадарци и Ресен – по 17, Куманово – 15, Гостивар и Гевгелија  – по 10, Штип – 7, Охрид и Свети Николе – по 6, Струмица, Кичево, Неготино и Крива Паланка –  по 5, Кочани – 3, Струга, Пробиштип, Кратово и Демир Капија – по 2,  Дебар,  Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (457), регистрирани се 74 реинфекции.

Регистрирани сe 447 оздравени пациенти од: Скопје – 267, Велес – 34, Куманово – 24, Кавадарци – 18 ,Битола – 15, Прилеп – 14, Дебар – 13,  Тетово – 11,Кичево – 10, Струмица – 6, Гевгелија, Штип и  Неготино – по 5, Гостивар –  4, Ресен, Кочани и Берово – по 3,  Крива Паланка  и Радовиш – по 2,  Свети Николе, Пехчево и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје ( 76г и 80г) и по едно починато лице од Крива Паланка (64г), Радовиш (82г), Прилеп (75г),  и Тетово (68г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Скопје (2),  Велес (1). Починатите лица се на возраст од 71г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 22.02. до 25.02.2022. Од пријавените лица едно лице е починато во домашни услови, а две лица  се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 9 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.730 тестови преку: ИЈЗ-359, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-95, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–126, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-69, Биотек-85, Систина-56, лабораторија Лаор-104, Синлаб-15, Ремедика-19, Плодност-22, Генеа-7, Никоб Лаб-189, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-21, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.194.

Досега во земјата се направени вкупно 1.896.139 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 298.195, бројот на оздравени пациенти е 285.907, на починати е 9.036 а бројот на активни случаи изнесува 3.252.