Нулта толеранција за сообраќајни прекршоци во Грција

LinkSense.mk

Возачот кој возел 251 километар на час во близина на Атина на пат каде максималната дозволена брзина е 120 км/ч е уапсен на лице место и веднаш казнет со судска наредба, соопшти вчера вечерта грчката полиција со видео од најинтересните епизоди. на нивните неодамнешни акции на булеварите во Атина со помош на автоматски радари и низа патроли, со запленување возила на лице место.

Полицијата во последно време постапува по наредба на МВР за „нулта толеранција“ кон прекршувањата на Законот за безбедност во сообраќајот и сите форми на деликвенција. Контролите се зголемуваат, а прекршувањата се потврдени, објави вечерва грчката РТВ СКАИ.

Само на подрачјето на Атина во изминатата недела во 12.903 сообраќајни контроли се констатирани 4.275 прекршоци и 169 тешки прекршувања на сообраќајните прописи во категоријата кривични дела, а овие бројки растат буквално од час во час.

494 возачи се казнети поради преголема брзина, 124 казнети за возење под дејство на алкохол – претежно криминално, а 19 се само прекршочни, 39 казнети поминале на црвено светло, 13 казнети за опасни маневри за време на возење, а четворица се казнет за намерно „покажување на вештини“ и импровизирани трки на возачот.

136 мотоциклисти се казнети затоа што не користеле кацига, 112 возачи се казнети поради некористење појаси, 73 возачи се казнети поради користење мобилен телефон за време на управувањето со возилото, а 52 возачи се казнети поради пречекорување на дозволените граници од бучава од возилото – за загадување со бучава. Поради овие и административни прекршоци од Законот за безбедност во сообраќајот – неправилни документи на возилото и возачот, за една недела одземени се 357 пара регистарски таблички, 506 возачки дозволи и 430 сообраќајни дозволи – а сопствениците ќе мора повторно да полагаат возачки испити и регистрација на возилото. , 283 возила со глоба се имобилизирани за да не се користат до крајот на постапката – сопствениците ќе видат што ќе прават со нив, а веднаш се одземени 106 возила.

Целни полициски акции беа спроведени во понеделникот на целата територија на Грција со учество на означени и необележани полициски возила, униформирани и цивилни полицајци.

При таа акција низ цела Грција биле проверени вкупно 20.925 лица и 15.673 возила. Приведени се 958 лица, од кои 484 се приведени за различни кривични дела поврзани со сообраќајот, констатирани се 4.116 прекршоци на Законот за безбедност на сообраќајот, а од запрените 101 возило се одземени три.