Огромната сцена за Евровизија ќе биде како оние на рок концертите

LinkSense.mk

ПРОСТОРОТ за Изборот за песна на Евровизија во 2023 година ќе биде „апсолутно огромен“ и за прв пат во историјата на натпреварот, изведувачите ќе настапат на сцена која вообичаено се користи за рок концерти, соопштија организаторите. Арената и конгресниот центар Ливерпул, повеќенаменски комплекс за настани, попознат како ACC Liverpool, ќе има масивна сцена од 950 квадратни метри и зелена соба од 500 квадратни метри. Повеќе од 2.000 специјални уреди за осветлување ќе бидат поставени таму за меѓународниот натпревар во мај. Џејмс О’Брајан, извршен директор на евровизиската продукција, кој работеше на музичките награди на Ем-ти-ви Европа 13 години пред да се приклучи на студиото на Би-Би-Си, изјави за ДПА дека овогодинешната Евровизија ќе има уникатни размери. „Кога ќе го гледате шоуто, ќе видите дека сетот е апсолутно огромен и го покрива речиси целиот кат, а има и зелена соба каде што изведувачите седат и го следат. Минатогодишниот победник на Евровизија беше Украина, но со оглед на тоа што таму се уште се води војна, Обединетото Кралство е овогодинешниот домаќин на Евровизија.

Сцената во центарот на салата

За петте недели потребни за изградба на сцената, продуцентскиот тим ќе постави потпорна конструкција тешка 140 тони и 1.600 метри кабли за осветлување, звук, видео и специјални ефекти. „Има 2.500 подвижни светла и има екрани на сцената кои ги следат движењата, се движат наназад и напред, нагоре и надолу и можат да ротираат“, рече О’Брајан.

„Новината на Евровизија годинава е што сцената е во центарот. Таа е моделирана по оние за рок концерти, а нашиот дизајнер Хулио Химеде ја дизајнираше и сцената за овогодинешните Греми награди, но оваа е многу поголема“, изјави О. „Брајан.. Сцената ќе биде поставена на средината на арената, а околу неа ќе седи публиката. Директорката на ACC Group, Феј Даер, рече дека тие го користат конгресниот и изложбен центар на ACC во Ливерпул заедно со арената со капацитет од 11.000 за Евровизија. „Нашите капацитети се всушност многу добри за вакви глобални настани“, рече таа. „Тоа значи дека можеме да ги ротираме реквизитите и имаме многу простор за делегации од различни земји и за печатот да се уверат дека секој што ќе пристигне во Ливерпул ќе ужива во гостопримството и прекрасниот настан“. Таа истакна дека овогодинешната посебна карактеристика е тоа што е направено многу за да се осигури дека реквизитите може да се рециклираат по завршувањето на ревијата за да бидат одржливи. Се планира повторна употреба на реквизити и костими. Тие ќе бидат понудени на аукција во добротворни цели, некои ќе бидат донирани во музеи или ќе се рециклираат. О’Брајан рече дека Би-Би-Си работи со украински експерти за осветлување и филм на продукцијата и ќе користи специјална украинска опрема за снимање. Тој додаде дека претставувањето на културата на оваа земја ќе биде „многу емотивно“ и ќе биде „навистина важен“ дел од Евровизија. Големото финале на Евровизија ќе се одржи во сабота на 13 мај.

 

 

ИЗВОР/ФОТО: INDEXHR