Османи–Сијарто: Старт на преговорите на Северна Македонија со ЕУ без никакво одложување

Ја цениме принципиелната поддршка од страна на Унгарија и нивната јасна позиција за старт на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија без никакво одложување, истакна шефот на дипломатијата Бујар Османи на средба во
Будимпешта со неговиот унгарски колега Петер Сијарто.

На средбата, како што соопшти МНР, беше разговарано за последните актуелности во ЕУ поврзани со европските интеграции на Северна Македонија, како и темите поврзани со меѓусебната соработка, развојот на билатералните односи, со посебен акцент на потенцијалите за унапредување на економската соработка.

„Како непосреден сосед на регионот, особено ја цениме принципиелната поддршка од страна на Унгарија и нивната јасна позиција за старт на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија без никакво одложување. Вчерашните одлуки во Брисел и неуспехот на Унијата и во последниот обид на германското претседателство да оформи консензус за преговарачката рамка не се во оваа насока, и дозволете да констатирам дека, тоа се доживува со длабоко разочарување во Северна Македонија“, истакна Османи.

Тој го посочи фактот што 26 земји членки ја потврдија подготвеноста на земјата за почеток на преговорите, како признание и за реформскиот напредок, и за позитивниот пристап во добрососедските односи.

„Во вчерашните заклучоци на ЕУ се вели дека земјите кандидати треба да сторат сѐ за да стават крај на неправилната интерпретација на историјата. Се согласувам, но сметам дека ‘слонот во собата’ е повеќе како да се спречи неправилната интерпретација на сегашноста и на иднината“, истакна Османи, посочувајќи на Договорот за распоредување на силите на Фронтекс кој стои заглавен во телата на Унијата, токму поради противењето на Бугарија да прифати да ја признае сегашноста.

Во оваа насока, министерот посочи дека овој предизвик Северна Македонија го има премостено преку билатерални договори со земјите членки на ЕУ, што дополнително говори за автентичниот европски курс на земјата.

„Благодарност за придонесот и активниот ангажман на унгарските полициски сили, кои им даваат драгоцена помош на своите колеги од Северна Македонија при надзорот на нашата јужна граница. Во рамките на оваа поддршка, досега на ротација во нашата земја беа вкупно 55 контингенти, или преку илјада и петстотини (1.598) унгарски полицајци“, истакна Османи, упатувајќи притоа балагодарност и за значајната
хуманитарна помош од страна на Унгарија, како дел од мерките за успешно справување со последиците од пандемијата со Ковид-19.

Двајцата министри се осврнаа и на традиционално блиските билатерални односи меѓу Северна Македонија и Унгарија зајакнати од март ова година во духот на евроатлантското партнерство и сојузништво.

На состанокот кој од соговорниците беше оценет како исклучително продуктивен, покрај бројните теми, беа потпишани и два документи меѓу двете држави: едниот за соработка во областа на високото образование и науката; а вториот, за соработка во делот на дипломатските обуки меѓу двете министерства за надворешни работи.

Министерот Османи, во рамките на работната посета на Унгарија, оствари средба и со советниците за надворешна политика на унгарскиот премиер, Виктор Орбан-Јанош Бала и Јанош Мате.

Како што соопшти МНР, на средбата со двајцата советници, беше разговарано за блиските билатерални односи меѓу двете земји и потребата од нивно интензивирање, а посебно беа разгледани модалитетите за унапредување на соработката на економски и трговски план, каде сѐ уште постои голем неискористен потенцијал кој треба да биде искористен, пред сѐ од страната на бизнис заедниците на двете земји.

Во тој контекст, соговорниците посебно се согласија за значењето од одржување на 4-та сесија на Мешовитата македонско-унгарска комисија за економска соработка, кога за тоа ќе бидат создадени епидемиолошките услови.

На средбата беа разменети мислења и за други актуелни прашања и случувања во регионот, како во однос на регионалната соработка така и за отворените билатерални прашања и процеси кои се значајни за стабилноста и европската перспектива на Западниот Балкан, но и на Европската Унија, се доадава во соопштението.

Шефот на македонската дипломатија во последните три дена имаше интензивна агенда со посета на земјите членки на ЕУ дел од поширокото соседството на Западниот Балкан–Чешка, Романија и Унгарија, а минитурнејата на поширокиот регион завршува на 21 декември со посета на Австрија.