Пад на европските берзи

LinkSense.mk

На повеќето европски берзи цените на акциите утринава паднаа, по вчерашниот раст, бидејќи високата инфлација може да ја наведе Европската централна банка (ЕЦБ) да ја заостри монетарната политика побрзо од очекуваното.

Индексот СТОХХ 600 на водечките европски акции во 9.30 минути беше намален за 0,3 отсто, откако вчерашниот раст за околу 0,6 отсто. Утринава лондонскиот ФТСЕ индекс зајакна 0,11 отсто, на 7.608 поени, додека франкфуртски ДАКС се лизна за 0,60 отсто, на 14.488 поени, а париски ЦАЦ 0,66 отсто, на 6.519 поени.

По вчерашниот раст, утринава берзанските индекси загубија дел од добивката бидејќи инвеститорите ги загрижени високата инфлација. Вчера беше објавено дека инфлацијата во Германија во мај достигна 8,7 отсто, повеќе од очекувањата на аналитичарите и значително повеќе од еден месец претходно. Затоа, инвеститорите се претпазливи пред денешните извештаи за движењето на инфлацијата во Франција, Италија и еврозоната.

Доколку инфлацијата продолжи да расте, инвеститорите стравуваат дека ЕЦБ ќе мора да ги зголеми клучните каматни стапки побрзо отколку што се очекуваше. Централната банка во последните денови сигнализираше дека по многу години каматните стапки би можеле да почнат да растат во јули.

А, на азиските берзи цените на акциите пораснаа, па така индексот на азиско-пацифичките акции МСЦИ, без јапонскиот, околу 9.30 часот порасна за 0,6 отсто, откако вчера скокна за повеќе од 2 отсто.

На токиската берза индексот Никеи падна за 0,3 отсто, додека цените на акциите во Австралија се лизнаа за еден отсто. Во Јужна Кореја, Хонг Конг и Шангај, пак, тие се зголемија меѓу 0,6 и 1,1 отсто.

После вчерашниот силен скок на цените на акциите, на азиските берзи утрово се тргува посмирено, меѓу другото и поради немање насоки од Волстрит, бидејќи вчера, поради празник, најголемата светска берза не работеше.

Инвеститорите се претпазливи и заради новите знаци за забавување на растот на кинеската економија. ПМИ индексот на производствена активност во мај изнесуваше 49,6 поени, повеќе во однос на претходниот месец, но и понатаму под нивото од 50 поени, што укажува на слабеење на активноста.

Економскиот раст на Кина забавува веќе со месеци поради политиката на нулта толеранција за коронавирусот, што ги натера властите да затворат многу градови. Но, како што ситуацијата се подобрува во последните недели, властите постепено ги олеснуваат рестриктивните мерки.

Инвеститорите се претпазливи и од знаците на слабост во другите економии во регионот, додека централните банки поради високата инфлација мораат да ги зголемат каматните стапки, како што минатата недела направија монетарните власти на Јужна Кореја и Нов Зеланд.