Повеќе од 20 мртви во експлозија во рудник во Кина

Во експлозија во рудник за јаглен на североистокот на Кина загинаа 21 лице.

Спасувачите се обидуваат да допрат до еден преживеан рудар, кој веќе три дена е заглавен под земја.

kina-rudnik-2

Експлозијата се случила во вторникот навечер во приватниот рудник во градот Читајхе во провинцијата Хеилогџијанг, затрупувајќи 22 рудари, пренесува денес Синхуа.

Вечерва е потврдено дека 21 рудар загинале.

Кина е најголем светски производител на јаглен и катастрофалните несреќи во рудниците во таа земја се чести, потсетува АФП.

kina-rudnik-1a