Пожар во Европа центарот во Берлин

Во комплексот згради на „Европа центар“ во Берлин денес избил пожар.

На местото на настанот стигнале противпожарни екипи и служба на Итната медицинска помош.

Вработените во центарот се веднаш евакуирани.

Огнот го зафатил покривот на зградата на трговскиот центар во тој комплекс, а чадот можел да се види од голема одалеченост.

За околу час – час и половина пожарот е ставен под контрола и нема информации дека има повредени.

Пожарникарите не објавија што е причината за пожарот.

Тој деловен центар е едно од најпрепознатливите места во Берлин. Станува збор за зграда која е градена во 60-тите години од минатиот век и е заштитена како споменик од културно историско значење.