Продаден клуч од омилена хотелска соба на Мерлин Монро

Клучот од собата од хотел во Конектикат во која 1956 година одседнала холивудската глумица Мерлин Монро, додека се забавувала со драмскиот писател Артур Милер, продаден е денес на интернет аукција за 131 долар.

Артур Милер и Мерлин Монро
Артур Милер и Мерлин Монро

Дилерот со антиквитети Лорета Кречко рече дека клучот од собата во хотелот „Хомстед инн“ во Њу Милфорд на и-беј (eBay) е продаден на жена која живее во тој град.

Кречкова наведе дека имало дупликати од клучевите од другите соби во хотелот, но дека постои само еден клуч од собата 22, омилената соба на познатата холивидска ѕвезда.