Се запали авион во Кина, повредени повеќе од 40 патници

LinkSense.mk

Повеќе од 40 лица се повредени кога се запали патнички авион на меѓународниот аеродром Џингбеј“ во Чунгкинг, југозападна Кина, соопшти управата на аеродромот.

Сите 113 патници и девет членови на екипажот се безбедно евакуирани од авионот. Повеќе од 40 лица се полесно повредени и пренесени во медицинските установи, каде што се згрижени, се наведува во соопштението објавено на интернет-страницата „Веибо“.

Настанот се случил утринава, околу 8.09 часот по локално време, при полетување. Според некои информации, авионот бил оштетен во инцидент.

 

 

 

 

(Фото: Танјуг/АП)