Следува период на сончево време со повисоки температури, од недела повторно заладување

LinkSense.mk

Од утре попладне до сабота ќе преовладува сончево време со повисоки дневни температури. Од недела облачноста ќе се зголеми, а локални врнежи од дожд се очекуваат во понеделник попладне и во вторник, кога ќе има и заладување, најавуваат од УХМР.

Времето денеска е променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно
во западните делови. Ќе дува умерен, а вдолж Поварадрието на места засилен ветер од југоисточен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 14 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно со повремен слаб дожд. Ќе дува слаб
до умерен ветер од јужен правец.

Извор: МИА