Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ за ситуацијата во Украина

LinkSense.mk

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел треба да разговараат за најновите случувања во украинскиот конфликт, по викендот на зголемени тензии во Донбас, каде имаше жртви, пријавени од двете страни, јави ДПА.

Зголемениот број на прекршувања на примирјето во источна Украина е предмет на особена загриженост, поради стравувањата дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи борбите меѓу проруските сепаратисти и украинските владини трупи како изговор за напад врз Украина.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба треба да присуствува на заедничкиот појадок со неговите колеги од ЕУ.

Меѓу другите теми на дневен ред е и влошувањето на безбедносната ситуација во БиХ.

Министрите треба да разговараат и за безбедносната ситуација во Мали, каде што Европската унија мора да одлучи дали да ја заврши својата мисија за обука на вооружените сили на Мали по неодамнешниот воен удар.

 

ИЗВОР: МИА