Среба помеѓу Макрон и Меркел

Откако само по еден ден стапи на должност новиот претседател на франција Емануел Макрон ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Mеркел.

Во Берлин двајцата ќе разговараат за реформирањето на Европската унија и развојот на односот меѓу двете земји.

Меркел,  на предизборен митинг во саботата рече дека сака поблиска соработка со Макрон и  дека двете страни ќе направат се за да ја обликуваат европската политика.