Тренерот на Клиперс ги доби сите четири „мајсторки“ во неговата кариера

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс го совладаа Далас со 126:111 во решавачкиот, седми натпревар од првото коло од плејофот во 2021 година и се пласираа во полуфиналето на Западот.

Тренерот на Клиперси, Тајрон Лу повторно победи во седмиот натпревар од плејоф-серијата и продолжува да има совршени четири победи без ниту еден пораз во „мајсторките“.

Лу во неговата тренерска кариера победи во изминатите три седми натпревари единствениот тренер во историјата на НБА кој постигнал 4-0 во седмите средби е Ред Ауербах од Бостон селтикс чија успешна серија траеше до осум вакви натпревари.

Единствениот тренер во историјата на НБА кој постигнал 4-0 во седмите средби е Ред Ауербах од Бостон селтикс чија успешна серија траеше до осум вакви натпревари.

Следен противник на ЛА клиперс во НБА плејофот ќе биде тимот на Јута џез.