Украина повторно го гранатира Донбас

LinkSense.mk

Украинската армија утринава почна ново гранатирање на Горловка во Доњецката област, а во моментов се гранатира Зајчево и населбата Гагарин, изјави началникот на градската управа Иван Приходко.

Со нови противпожарни акции утрово во 5.30 часот започна новиот ден во Горловка. Целата линија на фронтот и населбите во близина на фронтот се под оган. Според нас, се пука муниција од секаков калибар – 82, 120, 122, 125, 152 (милиметри) – напиша тој на Телеграмата.

Во текот на изминатиот ден во Горловка загинаа двајца мештани, а шестмина се повредени. Центарот за координација на режимот за прекин на огнот соопшти и дека вооружените сили на Украина употребиле тешко оружје во правец на Куликов. Како што е наведено, испукани се 16 мини од 120 милиметри.

Се додава дека пожарни дејствија се евидентирани и во правец на населбите Пантелејмоновска и Стила. Испукани се 18 гранати од 122 милиметри и шест мини од 120 милиметри.