Автор: Томислав Кежаровски

Кандидатот за градоначалник на Кавадарци од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Митко Јанчев вечерва прогласи победа на локалните избори. „Денеска победи Кавадарци, победи општината, го избравте правиот човек кој ќе ве води во прав правец, истото ви го ветувам и денеска како што го ветував и претходно. „Пред се сакам да се заблагодарам на сите жители во Кавадарци, на сите оние кои излегоа да гласаат без разлика од која страна, Кавадарци е убава општина и ќе биде најубава, рече Јанчев на прославата на градскиот плоштад. Јанчев нагласи дека знае да работи и да менаџира со општинскиот буџет и се заблагодари…

Read More

Ви благодарам за одлучноста што ја покажавте и денеска, во вториот круг од изборите. Ви ја честитам победата, вам на сите граѓани на Македонија, победа со која СДСМ и коалицијата ги заокружуваат промените во сите општини на Република Македонија. Денеска се потврди дека граѓаните избраа промени и живот во најголемиот број општини во државата. Како шеф на изборниот штаб на СДСМ, изразувам благодарност до сите граѓани на Република Македонија, до сите политички партии кои учествуваа на изборите, до сите институции кои што овозможија слободни фер и демократски избори, до сите членови, до сите активисти и волонтери на СДСМ и партиите…

Read More

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека нема коментар за обвинувањата на Никола Груевски за изборниот процес зашто такво нешто нема во ниту еден извештај на набљудувачите и на меѓународните организации. „Бара СЈО, но јас го разбирам чувството на поразениот. Затоа барам одговорност и да згаснат еуфориите. Мора да работиме сите за интересите на граѓаните. Вонредни парламентарни избори уште сега ќе се знаат резултатите, но дефинитивно однесувањето после еуфории и победи е типично за ВМРО-ДПМНЕ и да бара наредни избори. Апсолутно немам коментар, нема институција, меѓународна организација, нема ништо од тоа што го кажа Никола Груевски. Слободно изразената волја конечно…

Read More

Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија, од обработени речиси 73 отсто од избирачките места, кандидатите на СДСМ водат во 19 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во три, на ДУИ во седум, на Алијансата за Албанците во три, на Движењето БЕСА, на ДПА и на Група избирачи во по една општина. Во скопската општина Бутел води Велимир Смилевски од СДСМ со 53,65 отсто, пред Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ со 43, 42 отсто од гласовите. Во Кисела Вода со 51,76 отсто води Филип Темелковски, пред Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ со 44,78 отсто. Во Гази Баба води Борис Георгиевски од…

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не го призна поразот, а за истиот ја обвини полицијата која според него вршела насилство и терор да се гласа за СДСМ. Тој рече дека закани имало и кон судии, обвинители и медиумите кои подлегнале на притисокот. „Од утре ќе има нови изживувања, апсења, носење на лица во притвор и затвор, зашто мислат дека така ќе не скршат. „Ние ќе издржиме, не се плашиме од вашиот терор, ние сме ВМРО, рече Груевски. „Како што кажав неодамна дел од гласовите кои ДПМНЕ ги доби порано а не ги доби сега се поради разочараност на нашите поддржувачи…

Read More

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села не ги признава резултатите од денешното гласање за локалните избори на кое, како што изјави вечерва, имало поткуп и уцени на гласачи вршени од партиски активисти заедно со полицијата на „правната држава“. „Не го признаваме овој резултат, рече Села и најави дека ќе достават жалби до општинската изборна комисија и до Државната изборна комисија. Му порача лидерот на ДУИ Али Ахмети дека го чека на парламентарни избори и оцени дека лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев иако декларативно се залагал за живот, рамноправност и соживот, успеал, како што рече, уште повеќе да…

Read More

Од невладината организација „Цивил“ известуваат дека пред избирачкото место 0193 во село Радобор, Општина Могила, полицијата запрела возило и при проверката во багажниот простор пронашла прехранбени продукти и шишиња со масло за јадење. „Активистите на еден кандидат за градоначалник на Општина Могила, по разговорот со полицијата, биле пуштени да си заминат со предупредување повеќе да не се движат низ општината и да не им делат прехранбени продукти на жителите“, јавува набљудувачот на „Цивил“.

Read More

Две лица се приведени за нарушување на изборниот процес. Тие ги фотографирале избирачките ливчиња. Едното од нив е 19 – годишно момче кое според информации на МВР правело селфи. 24vesti.mk

Read More

Граѓанското здружение Цивил на прес конференција извести дека  во избирачкото место 2660 во месната заедница во Црниче едно лице го фотографирало гласачкото ливче на што реагирале набљудувачите и по брза интервенција на полицијата лицето било приведено. Претседателката на избирачкото место 2660 Билјана Бојковска вели дека веднаш реагирале откако увиделе дека  лицето го фотографира гласачкото ливче по што било пријавено во МВР. 24vesti.mk

Read More

Семејно гласање, присуство на неовластено лице и фотографирање гласачки ливчиња, се само некои од нерегуларностите што ги регистрира Граѓанската асоцијација МОСТ на денешното гласање во вториот круг од локалните избори. Како што соопшти Златко Димитриоски на прес-конференција, на гласачкото место 1471 во Дебреште, Општина Долнени, евидентирани се девет случаи на семејно гласање, 27 гласови се злоупотребени во гласачкото место 1472 во село Лажани, Општина Долнени, а на гласачкото место 0888 во село Видовиште, општина Зрновци, тројца гласачи биле обележани со мастило на левата, наместо на десната рака.

Read More