Tag: Австралија опен

Вавринка го откажа настапот на Ролан Гарос

Поранешниот победник на Роланд Гарос, Швајцарецот Стан Вавринка (36) го откажа настапот на овогодишното издание на парискиот грен-слем, откако не успеа навреме да закрепне...

Федерер е фокусиран за добар Австралија опен, тврди неговиот тренер

Закрепнувањето на Роџер Федерер од повредата на коленото оди добро и се очекува да се врати на Австралија опен, изјави неговиот личен тренер Иван...

Федерер има намера да игра на Австралија опен

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го заврши закрепнувањето од две операции на повреденото колено и ги започнува подготовките за следната сезона.Триесет и деветгодишниот Федерер ова...

Ѓоковиќ: Не ја завршив кариерата!

Шесткратниот шампион на Австралија опен во осминафиналето на турнирот во Мелбурн загуби од дваесет и едногодишниот Хјеон Чунг. После шест месеци пауза и сеуште...

Федерер го освои Австралијан опен

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ја освои 18-та гренд слем титула, откако во финалето на Отвореното првенство на Австралија го победи Шпанецот Рафаел Надал после...

Лина Ѓорческа на чекор до Австралија опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се наоѓа на чекор до влез во главната ждрепка на Австралија опен, откако во вториот меч од квалификациите во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот