Tag: Австралија

Пад на популарноста на австралискиот премиер

Популарноста премиерот на Австралија, Скот Морисон, падна на најниско ниво од 2020 година, само неколку месеци пред изборите, покажува најновото истражување на јавното мислење....

Во Австралија најсмртоносен ден од почетокот на пандемијата

Австралија денеска се соочи со најсмртоносниот ден од избувнувањето на пандемијата на коронавирус, бидејќи ширењето на сојот Омикрон продолжи да ги зголемува стапките на...

Австралија ќе ја признае руската вакцина Спутник В

Австралиската администрација за терапевтски производи (ТГА) и препорача на австралиската влада да ги признае вакцинациите со руската вакцина Спутник В кај странските државјани кои...

На Ѓоковиќ му е поништена визата за Австралија

Австралискиот министер за имиграција Алекс Хок ја искористи својата лична моќ за да му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, јави „Ејџ“.Адвокати на српскиот...

Во Австралија измерени рекордни 50,7 Целзиусови степени

Во Австралија денеска е регистрираната рекордно висока температура, откако во градот Онслоу, на западниот брег беа измерени 50,7 степени Целзиусови.Како што јави Би-Би-Си, со...

Австралија надмина праг од милион заразени со Ковид-19

Австралија денеска го надмина прагот од милион случаи на заразени со Ковид-19. Повеќе од половина од нив се регистрирани во изминатата недела. Забрзувањето на...

Искусен правен тим ќе го брани Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ ќе го бранат адвокатите Ник Вуд и Пол Холденсон, додека на страната на Керен Ендрјус, министерката за внатрешни работи, ќе биде Кристофер...

Би-Би-Си за Ѓоковиќ: Кои се аргументите на славниот тенисер и дали...

Светскиот тенисер број еден ќе помине викенд „заробен“ во хотел, нетрпеливо чекајќи дали ќе успее да ја поништи одлуката на австралиската влада да го...

Австралиски држави повторно воведуваат ограничувања за Ковид-19 поради зголемување на случаите...

Двете најнаселени австралиски држави повторно воведоа антиковид мерки, откако бројот на дневни инфекции достигна највисоко ниво поради сојот Омикрон – повеќе од 8.200.Државата Нов...

Се продлабочува „војната“ меѓу Америка и Франција: Париз загуби уште еден...

Соединетите Американски Држави одобрија голема продажба на оружје на Грција, нудејќи им четири нови фрегати и голем пакет на модернизација за 9,4 милијарди долари,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот