Tag: Азербејџан

Нов судир меѓу Ерменија и Азербејџан: Падна крв на Кавказ

Азербејџански војник загина вчеравечер на границата со Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан.Во соопштението се наведува дека во текот на „уште една провокација...

Вовед во нова војна: Азербејџан влезе на територијата на Ерменија

Ерменското министерство за одбрана денеска соопшти дека не ја отфрла можноста за употреба на сила ако азербејџанските сили не ја напуштат ерменската територија во...

Ерменија и Азербејџан се согласија да одат на разговори во Москва

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан денеска потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за надминување на актуелниот конфликт во Нагорно-Карабах, соопошти руското Министерство за надворешни работи.Британските медиуми пренесоа дека рускиот претседател Владимир Путин ги повика двете делегации на преговори за решавање на конфликтот во спорниот регион.-Баку и Ереван потврдија дека ќе...

Азербејџан: Стотици загинати ерменски војници

Ерменските вооружени сили во судирите во Нагорно-Карабах претрпеа големи загуби – најмалку 550 лица се убиени и ранети, објави Спутник Азербејџан, повикувајќи се на...

Ќе се укинуваат визите за НР Кина

Република Македонија и Народна Република Кина ќе потпишат Спогодба за заемно укинување на визите за државјаните на двете земји.Предлогот на Министерството за надворешни работи...

Во Баку терорист се обиде да се саморазнесе

Службата за државна безбедност на Азербејџан ликвидираше терорист кој се обиде да активира самоубиствен појас во близина на трговски центар во Баку, соопштија силите...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот