Tag: академија

Марија Реса и Димитриј Муратов ја добија Нобеловата награда за мир

Добитниците на Нобеловата награда за мир за 2021 година ја добија Марија Реса и Димитриј Муратов. Реса е филипинска истражувачка новинарка и основач на независниот...

Академија посветена на Меѓународната недела на сестринството во рамки на одбележувањето...

На овој ден, 12 мај се одбележува 200 годишнината од раѓањето на Флоренс Најтингејл, а светот треба да се фокусира врз уникатната улога на...

Свечена академија по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Бошњачката заедница во државава е етаблирана како неизоставен дел од нашето општетсвено ткиво, чијшто придонес како на колективно така и на индивидуално ниво е...

„Катарзична исповед“ е насловена изложбата на уметникот Мирјана Крстева Массетти

Катарзична исповед“ е насловена изложбата на  уметникот Мирјана Крстева Массетти, која ќе биде отворена вечерва со почеток во 19:30 часот во Уметничката Галерија Куманово. Во галеријата ќе бидат...

Продолжуваат реформите во правосудството

Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор на Владата на Република Македонија ја одржа својата трета седница.По усвојувањето на...

Бејли ќе одржи предавање на Воената академија

Предавање на тема „Национална и меѓународна безбедност и меѓународни односи“ ќе одржи денеска американскиот амбасадор Џес Бејли на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во...

Вардар во четвртфиналето на Купот на Македонија

Фудбалерите на Вардар обезбедија пласман во четвртфиналето на Куп на Македонија.Вардарци го добија реванш натпреварот од осминафиналето против Шкупи со 2-0 и со вкупен...

Поништен конкурсот за јавни обвинители

Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ го поништи огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот