Tag: актуелно

Заев е полесно повреден

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, е полесно повреден откако група демонстранти го пробија полицискиот кордон и влегоа во конференциската сала на Собранието.Повреден е и...

Напната ситуација пред и во Собранието

Стотици луѓе приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во Собранието на Република Македонија.Во фоајето, пак, Талат Џафери даде изјава за медиумите.Полицијата се обидува да ја контролира...

Талат Џафери избран за претседател на Собранието на Македонија

Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, а претседавање на Горан Мисовски едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието.За Џафери гласаа 61...

Збогум „Утрински“!

По 18 години во сабота ќе излезе последниот број на „Утрински весник“.Никој од управата на Медиа Принт Македонија не сака да ги коментира случувањата...

Стандард: Иванов е марионета на Груевски и ја води Македонија во...

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов се однесува како марионета на експремиерот Никола Груевски, кој ја води својата земја во хаос и далеку од ЕУ и...

Хојт следната недела во Скопје

Заменикот на помошникот на државниот секретар за Европа, Хојт Брајан Ји, ќе допатува во понеделник, на 1 мај, во Скопје, каде што ќе се...

Груевски им реферираше на амбасадорите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата, Никола Попоски, Никола Тодоров и Владимир Ѓорчев остварија средба со амбасадорите...

СДСМ: Мора да има мирен трансфер на власта

Фунционирањето на државниот систем, егзистенцијата на граѓаните и стабилноста на државата никој не смее да ги доведе во прашање. Бидејки блокадата од страна на...

Сега и Валандово бара референдум

Иницијативата „Спас за Валандово“ побара од Советот на општината Валандово јавна седница со присуство на граѓаните со единствена точка на дневен ред - распишување...

Гутереш: Присилното раселување на цивили е воено злосторство

Присилното раселување на цивили во Сирија претставува воено злосторство, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во време кога се одвива една од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот