Tag: берзи

Нов пад на цената на нафтата

На светските берзи цените на нафтата минатата недела паднаа бидејќи заради брзото ширење на новата „омикрон“ варијанта на корона вирусот, се повеќе земји повторно...

Коронавирусот ги разорува светските берзи, „избришани“ 15 билиони долари

– Земјотресот на светските пазари на капитал и стоки, заради пандемијата на коронавирусот, трае веќе три месеци и ја предизвика, веројатно, најразурнувачката распродажба на...

Азиски берзи: Внимателна трговија поради ураганот Харвеј

На азиските берзи денеска се тргува претпазливо додека се проценува штетата од ураганот Харвеј во Тексас, додека курсот на еврото во однос на доларот...

Берзите мешовити, „Тесла“ го помина ГМ по пазарната вредност

Акциите на глобалните берзи ја почнаа неделата со мешовити разлики, затоа што инвеститорите и понатаму се под влијание на минатонеделниот американски удар на Сирија,...

Вол стрит на рекордно ниво

Светските берзи главно забележаа раст, додека на Вол стрит се евидентиран нови во добивките на енергетските компании после растот на цената на нафтата.Индустрискиот индекс...

Порасна цената на нафтата, пораснаа индексите на Вол стрит

Вредноста на акциите на Вол стрит вчера порасна приближувајќи ги главните индекси до рекордните нивоа, затоа што енергетските компании добиле поттик од растот на...

Пад на светските берзи

Акциите во Европа и во САД денеска паднаа, додека доларскиот индекс скокна на 13-годишниот максимум во однос на кошницата на водечките светски валути. Лондонскиот...

Фунтата паѓа заради одлуката за Брегзит

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, изјави дека британската фунта ја губи вредноста поради тоа што инвеститорите стануваат се повеќе свесни дека Велика Британија...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот