Tag: бизнис

Моќна и обединета бизнис-заедница значи силна економија

Генералниот директор и Претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, е учесник и панелист на Втората годишна меѓународна конференција „Скопски економски и финансиски форум...

Македонско-унгарски бизнис форум во Штип

Македонско-унгарски бизнис форум на кој ќе учествуваат компании од секторите енергетика, фармација, информатика, градежништво и туризам денеска ќе се одржи во Штип во организација...

Нова платформа bezkorupcija.mk за обука на бизнисот–како да препознае корупција

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, сите бизниси денеска може да се вклучат на новоформираната онјалн платформа bezkorupcija.mk, да ги споделат искуствата и...

Азески: Бизнисот бара брзи и одлучни решенија, а не дискусии

Не дискусии, туку брзи и одлучни решенија базирани на реални проценки, му се потребни на бизнисот во овој момент. Да ги оставиме настрана сите...

Стејт департмент: С. Македонија креира поволна бизнис клима, ризик е коронакризата

Правната рамка за инвестирање во Северна Македонија во голема мера е во согласност со меѓународните стандарди и странските инвеститори се третираат исто како и...

Уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови...

Продолжуваат разговорите меѓу политичките партии за формирање ново парламентарно мнозинство и понатаму без официјална потврда за евентуален договор. Тоа треба да биде направено најдоцна...

Бизнисот го поздравува постигнатиот договор за изборите, очекува стабилна Влада и...

„Честите избори имаат негативен ефект врз економската активност, ги забавуваат движењата, поттикнуваат неизвесност и го насочуваат вниманието кон политиката, наместо кон реалните стопански проблеми....

Се очекува пад на туризмот во светот за 70 отсто

– Глобалниот туризам се очекува да падне за 70 проценти оваа година во однос на претходната, изјави денеска шефот на Светската туристичка организација на...

Проширен тимот на агенти во контакт-центарот за поддршка на бизнисот во...

Владиниот контакт-центар наменет за поддршка на бизнисот и граѓаните за економските мерки за Ковид-19 го прошири тимот на агенти во повеќе надлежни министерства и...

Бизнисот со првични проценки за загубите, банките со поповолни услови за...

Граѓаните и компаниите кои имаат или ќе имаат потешкотии со подмирување на обврските за земените кредити поради состојбата со коронавирусот ќе можат да добијат...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот