Tag: Блумберг

Скок на цената на нафтата: Барел 120 долари

Цените на нафтата пораснаа на почетокот на новата трговска недела, поради олеснувањето на ковид „локдаунот“ во Кина и планот на Европската унија да го...

Блумберг: Европа во следните два месеца може да остане без гас

Европа ризикува во следните два месеца да остане без гас поради студеното време и малите резерви од синото гориво, пишува Блумберг.Авторите на написот забележуваат...

Паѓаат акциите на Фејсбук: Гејтс го престигна Цукенберг на листата на...

Неколкучасовното неработење на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм и сервисите за пораки Месинџер и Вотсап предизвика огромна штета, а „Блумберг“ пишува дека Марк Цукенберг,...

„Блумберг“: „Мајкрософт“ сака да го купи „Дискорд“ за 10 милијарди долари

Американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“ е во преговори за купување на социјалната мрежа „Дискорд“, за 10 милијарди долари, објави „Блумберг“.Според извори запознати со преговорите за...

Блумберг најавува намалување на разликите во богатствата меѓу белците и Афроамериканците

Кандидатот за демократска претседателска номинација во САД, Мајкл Блумберг вети дека ќе го намали разликите во богатството меѓу Афроамериканците и белците во САД со...

Блумберг“: Национализмот во Европа може да го поткопа закрепнувањето на Балканот

Премиерот на Република Северна Македонија се надева дека непосредното членство на неговата земја во НАТО ќе биде дел од еден поширок процес што ќе...

Ејпл работи на „самостоен“ паметен часовник

Ејпл работи на паметен часовник кој не ќе мора да се синхронизира со Ајфон, јави вчера Би-Би-Си.Повикувајќи се на Блумберг, Би-Би-Си пишува дека новиот...

Акциите на Волстрит растат по примерот на европските и азиските

Волстрит денеска го почна тргувањето во плус, тргнувајќи по стапките на европските и азиските берзи кои зајакнаа после убедливата победа на партијата на францускиот...

Пад на индексите на Волстрит, цените на нафтата пораснаа

Индексите на Волстрит денеска беа во минус со падот на вредноста на акциите на технолошките компании, додека цените на нафтата и вредноста на акциите...

Американската индустрија во полн налет во април

Американските фабрики во април фатија залет забележувајќи најголем раст на производството уште од февруари 2014 година, известува агенцијата „Блумберг“.Според податоците на Федералните резерви, фабричкото...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот