Tag: Боб Дилан

Боб Дилан ја продаде целата своја колекција песни

Боб Дилан, познат како фолк-рок трубадур, чии песни станаа симбол на антивоените протести и движењето за човекови права од 60-те години на минатиот век,...

„Нобел“ за литература за Хандке и Токачик

Добитници на Нобеловата награда за литература се австрискиот писател Петер Хандке, за 2019 година, и полската писателка Олга Токачук, за 2018-та, објави Шведската академија. Победниците...

Боб Дилан, сепак, ја прими Нобеловата награда

Три месеци по свеченото доделување на кое не присуствуваше, американскиот музичар и поет Боб Дилан ја прими Нобеловата награда за литература за 2016 година.На...

Дилан не оди ниту во Белата куќа

Овогодишниот добитник на Нобеловата награда за литература, Боб Дилан, нема да го прескокне само доделувањето на наградата во Стокхолм, туку и состанокот со претседателот...

Дилан следната година ќе оди во Стокхолм

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература, американскиот кантавтор Боб Дилан, ќе одржи концерт во Стокхолм следната година, кога најверојатно ќе одржи и говор...

Дилан не доаѓа по Нобеловата награда

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература Боб Дилан нема да дојде на церемонијата на доделување на наградите во Стокхолм, соопшти Шведската академија.Од Академијата...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот