Tag: божиќ

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ.Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно одбележување пред...

Во Европа се слави поинаков Божиќ

Владите низ цела Европа денеска балансираат помеѓу избегнување на ширење на коронавирусот за време на Божиќните празници и овозможување луѓето да слават со семејството...

Честитка од премиерот Заев за католичкиот Божик

– Божик е еден од најсветлите празници, носи нов живот, нова надеж за подобро утре за секој човек и за секое семејство, а годинава...

Католиците и дел од православните вечер го празнуваат Бадник, во пресрет...

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на...

„Роберт Кох“: Можно е 400.000 заразени Германци дневно до Божик

– Германија би можела до Божик да има дневен биланс од над 400.000 заразени со коронавирус, доколку продолжи на дневно ниво да се зголемува...

Мил, Дедо Мраз…

Во ова време од годината, милиони деца во светот добија подароци од саканиот Дедо Мраз. Бараа од него омилена кукла, топка, играчка, лего коцки,...

Божикна честитка на бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов

Бискупот скопски и епарх струмичкоскопски Киро Стојанов упати честитка по повод празникот Божик, што утре го слават граѓаните на Македонија со католичка вероисповед.„Драги браќа...

Протести во Венецуела поради недостиг на свинско месо

Поради недостигот на свинско месо за традиционалната божикна прослава денеска стотици жители на главниот град на Венецуела, Каракс, излегоа на улиците во знак на...

Трамп за Божик посакал мир во светот и градежен материјал

Американскиот претседател Доналд Трамп и првата дама Меланија воочи Божик телефонски одговарале на прашања од деца кои сакаат да дознаат каде се наоѓа Дедо...

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово - Божик. Традиционално, во Македонија централната...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот