Tag: божиќ

Бизнисмените веќе не притискаат за усогласување на православниот со католичкиот Божиќ

Стопанствениците веќе не се толку ревносни во барањето да се усогласи празнувањето на православниот со католичкиот Божиќ. Ги прилагодуваат бизнис активностите соодветно на странските...

Честитка од Иванов по повод Божик

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар.„Ми претставува особено задоволство во овие...

Католичките верници вечер го празнуваат Бадник, во пресрет Божик, раѓањето на...

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божиќ, раѓањето на Исус...

Шилегов: Овој Бадник без палење огнови низ Скопје

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска присуствуваше на традиционалното собирање  бадникови гранчиња, кое се одржа во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на...

Честитка од Мицковски по повод католички Божик

Новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод католичкиот Божик упати честитки со скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и до...

Честитка од Заев по повод католички Божик

 Премиерот Зоран Заев по повод католичкиот празник Христово раѓање Божик упати честитка до Киро Стојанов, Бискуп Скопски и Апостолски Егзарх на Светата Столица во Република...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот